Ráz, dva, tři. Se čtvrtou jde povětří...

16. února 2015 v 10:53 |  Náhodník
Nevím, je flegmatický počasí. A já nehodlám skončit taky tak. Vytvořila jsem proto kus textu, jako namátkový pokus o zachování si alespoň kapky příčetnosti. Kromě počasí mi tu za zdí vrtají do panelů nové kabely na elektřinu, což teda někdy je fakt nejen o rozum, ale i o sluch...

Venku za oknem je svět. Nevelké město krčící se mezi kopci. Čerstvý větřík přes ně vane oblaka páry, která uniká kdovíodkud, snad odevšad. Je to parní město. Zrovna v tuto chvíli, kdy se topí kromě páry i v oparu, jímž předjarní sluníčko lenivě mžourá dolů na městské střechy a ulice, je to to nejvíc parní město na světě.
Ještě je zima. Sníh vysublimoval, ale zkřehlé větve bezlistých stromů dávají tušit, že zatím nenastal čas poskakování v kalužích bez šály a čepice, neboť kaluže nám tu slunce nenechalo a to jistě z milosti, abychom takové počínání neodstonali. Ne, vzduch je i s tou párou stále mrazivý. Vzbuzuje nutkání litovat všech, kteří na něm musejí trávit čas, aniž by se měli kam schovat. Třeba i dělníků v těch továrnách, odkud jdou mračna páry.

"Podívej na svět, je sněhově bílý. Palčivé závěje mé slzy vysušily," ozvalo se svědomí, jakoby nechtělo zapomenout nic, co by snad raději zapomenuto být mělo. Kdysi mě tohle počasí vnitřně likvidovalo. Však on ten stoický klid, který vyzařuje, není nic pro mě. Chtěla jsem žít, ne meditovat nebo sloužit jako počítačka na složité vzorce, jež mají beztak předem známé výsledky. Jen tak moci jít a něco zažít, stvořit něco nového, myslet, cítit. Jakpak má být člověk schopen formulovat tohle přání, když přišel o schopnost věřit, že to umí.
Ale zatraceně, vždyť je den. Žádný noční klid, ani neděle. Nikdo tu není, krom koček. To neznamená, že jsem osamělá. Znamená to, že nebudou mít remcy, když se budu věnovat hudbě a zpěvu.
Zvedá se tam venku vítr. Kdoví, na jaká nová a úžasná místa nás odnese.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama