Bílé Velikonoce

5. dubna 2015 v 20:12 |  Náhodník
Zhruba poslední měsíc jsem byla velmi zaměstnaná věcmi důležitějšími než blog (světe div se, to je skoro všechno), ale stihla jsem tento veselý velikonoční čas, abych o něm napsala něco málo pro vzpomínku. Zdá se totiž, že buď zkrátka zapomínám, jaké počasí bylo touto dobou vloni a předtím, anebo tak aprílové velikonoce už opravdu dlouho nebyly.
Všude možně (v časopisech, na výstavách, ve škole, v televizi) je to přecpané informacemi o velikonočních tradicích, pochopitelně především českých, ale někdy i těch ze sousedních států, případně Itálie. Jelikož však mojí zemí vyvolenou je Norsko, tak nemůžu nechat jeho tradice stranou a nevypsat si jich alespoň několik. Lidé tam slaví asi tak tradičně jako my tady v Česku. Děti mají volný celý týden před svátky a volno je také na Zelený čtvrtek (Skjærtorsdag) a Velký pátek (Langfredag). Obvykle proto Norové vyrážejí na lyžařské túry do hor, nejlépe s tabulkou čokolády, pomerančem a dobrou detektivkou v batohu. Jinak ale výzdoba se symboly jara, velikonoční pečivo a různé sladkosti pro děti se v jejich domácnostech vyskytují hojně.
Na českém aprílovém sněhu je nevýhoda, že vydrží jen do té doby, kdy vyjde slunce. S lyžováním to vidím stejně bledě jako kdykoliv předtím (schovaná v koutku pečlivě se stydící, že neumí lyžovat), ale snad to trocha pěší chůze na čerstvém vzduchu dorovná. Så, god Påske :)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama