Schopnost lišit se

5. října 2015 v 21:45 |  Téma týdne
Napadá mě, zda je to vůbec schopnost. Dá se odlišnost úmyslně vypěstovat? Určitě dá. Ale rozhodně pro ni existují také přepoklady - povaha, výchova, zažité hodnoty... Někdo se lišit chce, jiní se snaží zapadnout. Pokud se někdo odlišuje zuby nehty úmyslně, říká tomu asi schopnost. Vtipné je, že když někoho odlišnost fascinuje natolik, že si ji vypěstovat chce, tak si kolikrát myslí, že se tím přiblíží těm, kteří už odlišní jsou, a zatím se tím od nich ještě víc vzdálí. Odlišnost toho typu totiž není něco, co by se dalo sdílet.
Lišit se neznamená zapadat. Znamená to povětšinou osamění, nepochopení a vyčlenění na okraj. Nevystudovala jsem sice psychologii, ale mám to z vlastní zkusenosti. Vskutku je ten poznatek testovaný. Nikoli na zvířátkách. Na mě samé. Samozřejmě je to můj subjektivní dojem. Pro mnoho lidí jsem ta jiná. Pro většinu jsem tak trochu ztracena. Za to jsem nalezla víc sebe sama, ale kdybych se úplně odcizila, nedopadlo by to dobře. Takže platí, zůstat sama sebou, svobodná, ale nespadnout přes tu pomyslnou hranu, za kterou vládne nicota a sobectví. Už nikdy.


Na ukázku trocha jinakosti dobrého druhu v praxi: vidět to, co jiní opominou a uchovat to i pro ně v podobě třeba umění. Nebo jim to prostě říct, ukázat. Nechci se chlubit fotkou, ale zmínit ten princip.
Ten mrak mi připadal jako sova s křídly roztaženými nad městem, vrhající se na ně, nebo jen kroužící nad ním, poukazující na něco, nebo výhrůžně clonící slunce...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 higurashi-tym-cikady higurashi-tym-cikady | E-mail | Web | 6. října 2015 v 17:19 | Reagovat

Lišit se je zkrátka dělat a vystupovat jinak než většina populace. Netřeba z toho dělat vědu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama