Listopad 2015

Kdy naposled...?

29. listopadu 2015 v 10:31
Slovo "naposledy" ve mně vyvolává především myšlenku na to, co jsem od jisté doby záměrně přestala dělat a vydržela to do dnešních dnů. A jelikož pár takových zásadních věcí by bylo, řekla bych, že je pravý čas si je zde poznamenat.
Maso jsem jedla naposledy letos 17. srpna a byla to makrela, ale nejvýrazněji si vzpomínám na jeden oběd někdy těsně předtím, kdy jsem na návštěvě dostala vepřovou roládu s vaječnou nádivkou a brambory s brokolicí. Zaprvé, vepřové mi nechutnalo nikdy a zadruhé jsem už tenkrát maso nechtěla, takže paní domu byla obelhána, když jsem 90% své rolády v nestřeženém okamžiku postoupila kamarádce a snědla alespoň nádivku s přílohou, i když mě to vejce tehdy velmi iritovalo.
Od té ryby sedmnáctého jsem ale neměla ve své stravě maso žádného živočicha.
Zároveň se mi podařilo od té doby téměř vynechat i veškeré další živočišné produkty (mléko, vejce, sýry, med, želatinu, některá éčka a barviva...) - téměř je tam proto, že bylo třeba spotřebovat jedno instantní "mléko" Zajíc obsahující mléčnou bílkovinu (od té doby používám vegan nápoje od Topnatur) a jednou jsem doplatila na selhání svých vlastních emocí-nebo-čeho v jisté vegetariánské restauraci, kde jsem si koupila zapečené brambory se zeleninou (mléko, vejce) a pak notně dlouho nadávala, jak nedávám stresové situace. No ano, bylo tam hodně lidí, spěchali, neviděla jsem na seznam alergenů a měla málo peněz na tu raw svíčkovou. Nijak si to nevyčítám, zkušenost to byla pořádná a od té doby už nemám problém mít pevnou vůli a požadavky na vegan jídlo kdekoli (kuchaři bojte se, máte čeho! xD)
A kdy jsem měla naposled problém někomu vysvětlit, proč jsem se stala vegankou? Ahm... přesně 27. srpna. Jediné osobě na mě záleželo tak, abych jí stála za ty starosti a snahu pochopit, co blbnu, i přes velkou nevoli a své pevné postoje získané životem na vesnici v rodině, kde na takové myšlení není moc prostoru. Co pomohlo? Nekonečná trpělivost, přání porozumět mi a neztratit se navzájem zároveň s tím, že svolila zhlédnout společně Nejlepší řec, jakou kdy uslyšíte od Garyho Yourofskyho. Ten člověk dokáže vysvětlit veganství lidem, kteří měli za to, že nedokáží přežít jediný den bez mléka, sýra či vaječné omelety, takže u někoho s tak laskavým srdcem, jako tato osoba má, nemohlo mít video špatný výsledek.
A kdy jsem se naposledy cítila ne-mocně? Když jsem chytila ve škole virózu na konci září. Nutno podotknout, že trvala právě jeden svátkem prodloužený víkend. Oproti obvyklému týdnu. Jinak se mi daří po všech stránkách výborně. Pevně věřím a doufám, že mi to i vydrží :)