Herbář pokračuje

25. srpna 2016 v 7:42 |  Náhodník
Jak se dalo čekat, hledáním, dolováním a placatěním kytek to neskončilo. Při výrobě školního herbáře číhá zrada na nezkušeného studenta za každým novinovým listem. Za předpokladu, že si jich dokáže nashromáždit dostatek (ať žijí kontejnery na papír!)
Podařilo se mi tedy zplacatět všech těch asi 15 rostlin. Žádná z nich nebyla příliš dužnatá, neměla tlusté kořeny a papír byl hodně savý a přesto ležely některé pod bichlemi dva týdny, během kterých potřebovaly denně přebalovat do nových novin. Odjet někam na delší dobu, shnily by. Jinak za mě pracovala naštěstí gravitace.
Začalo shánění čistých čtvrtek, na něž přijdou rostliny nalepit. Kupovat je po jedné však vyjde dost draho, celý balík je zbytečná investice a doma jich bylo jen osm. Deset je požadované minimum. Řešení? Rozpůlit jednu zapomenutou o formátu A3. Nikdo si nevšimne...
Ka každé rostlině patří i štítek. Vytištěný (nemám tiskárnu) a nalepený vedle kytky na čtvrtku (jak se to má vejít?), s údaji o českém a latinském názvu, čeledi, nalezišti a stanovišti, datu sebrání a určení a jméně sběratele a určovatele. Už jen podepsat se na každou z těch kartiček dvakrát mi zabralo pět minut.
Určování druhů jsem si ztížila sama, když jsem nechala květiny vylisovat a rozhodla se je určit až ve 2D podobě. Kdybych už při sběru nevěděla, jak se která jmenuje alespoň rodovým názvem, měla bych smůlu. Tak moc záleží na květech, stoncích, u travin nasazení listů a dalších prostorových částech. A na štítkách to vypadá, že necháváte všechno na poslední chvíli. Jinak řečeno - lenost.
Při určování se prokázala zajímavá věc. Obrovské tlusté knihy o rostlinách jsou pro nadšené botaniky skutečně užitečné. Bez nich by se květiny nepodařilo tak účinně zplacatět. K určení druhu rostliny jsou ale použitelné málo, tato práce se odehrává zásadně s použitím internetů. Mně pomohly tyto stránky.
S pocitem, že ta práce není ani v nejmenším dokonalá, ale je vykonaná nejlépe, jak mohla být, dávám do desek 13 placatých kytiček. Žluté štítky na bílých čtvrtkách darovaných přáteli vypadají zašle. Rostliny je obtékají a nevypadají, že by tak rostly přirozeně. Nicméně říkám tomu herbář a nadepisuji jej svým jménem.Různé části rostlin lisuji ráda a často a také je pak využívám, ale podobnou oficiální práci už nikdy. Upřímně, kdybych za to neměla být hodnocena, docela by mě to i bavilo...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama